Jak vybrat stylové a efektivní osvětlení do koupelny

Koupelna je každodenně využívána všemi členy domácnosti i jejich hosty. Koupelna je místem častých úrazů a nehod, proto by měla být dobře osvětlená. Jediné osvětlení do koupelny mnohdy nestačí pro důkladné osvětlení větší koupelny a nesprávný typ světla může být spíše na obtíž, například nepříjemné oslnění. Ačkoli je každý dům jedinečný a každá koupelna odlišná, existuje několik standardů interiérového designu, které promění koupelnu v dokonalou lázeňskou oázu.

  • Osvětlení by mělo vrhat správné světlo

Ať už chcete zrcadlo do koupelny s osvětlením nebo stropní zdroj světla, osvětlení musí být především funkční. 

Na rozdíl od jiných místností má koupelna velmi přesně stanovený účel. Členové domácnosti by měli vykonávat potřeby bez zakopávání o koberec, ženy by měly vidět dobře na obličej, když se líčí. To vyžaduje jasné, ale neoslepující světlo. Koupelnové osvětlení, ať už je moderní nebo retro, má také současně vytvořit příjemný, relaxační prostor:

  • Vyberte pro osvětlení vždy bezpečné místo
  • Osvětlení rozložte rovnoměrně
  • Minimalizujte náhodní stíny nebo světlá místa
  • Všechny tyto cíle jsou možné bez průmyslových zářivek a oslnivých, reflexních povrchů. Koupelna, stejně jako každá jiná místnost v domácnosti, by měla mít pohodlný, přívětivý charakter. Zrcadlo může odrážet vaši tvář, ale místnosti vašeho domova by měly odrážet trochu osobnosti celé domácnosti.

  • Kvalita světla

Stejné světlo bude v každém prostoru svítit odlišně. V koupelně, kde jsou důležitými faktory odstín a tón, je dobré, aby kvalita světla byla co nejvěrnější přírodní. Pro starší majitele domů nebo rodiny, kteří plánují ve svém stávajícím domě zestárnout, mějte na paměti, že jak lidské tělo stárne, místnost může vyžadovat 4krát více světla ve srovnání s potřebami mladších generací. Tyto problémy jsou více než jen určení příkonu žárovky ve svítidle – měřící pouze energii, kterou žárovka spotřebuje – a dostává se do otázek lumenů a teploty barev. Led světla jsou také zářivější.

Lumeny vyznačené na většině balení udávají jas světla, kterého je lampa nebo žárovka schopna. Čím nižší je lumen, tím slabší je světlo. Pro jasnější světlo hledejte žárovky s vyšším lumenovým číslem. Pokud plánujete kompletní osvětlovací systém, který využívá různé typy světla, například nástěnné osvětlení, zapuštěné osvětlení a stropní svítidla, mějte na paměti, že některé typy by měly mít vyšší lumen než jiné. 

  • Směr světla

Vrstvení osvětlení znamená použití různých typů svítidel, aby fungovala ve vzájemné koordinaci, aby vyhovovala různým potřebám prostoru. Umožňuje vám mít jistotu, že každá oblast místnosti je řádně osvětlena, bez ohledu na místnost nebo požadavek. Tyto koncepty platí pro víceúčelovou koupelnu stejně jako kdekoli jinde 

 

Další zajímavé články

Nepřehlédněte