Koš na špinavé prádlo může být i designový kousek do koupelny. Na výběr se nabízí celá řada různých modelů

Špinavému prádlu se nevyhne žádná domácnost a vzhledem k tomu, že rozhodně nepereme každý den, je potřeba jej někde uskladnit, do doby, než na něj přijde řada. Ideálním pomocníkem je koš na špinavé prádlo. Kromě toho, že může být designovým doplňkem koupelny, vybíráme takový kousek, který bude praktický a především bude větrat. Pokud nebude prodyšný, prádlo by se mohlo zapařit a hrozil by i vznik plísní. Na co se tedy zaměřit při jeho výběru?

  • Vybíráme vhodný koš na prádlo

Díky tomu, že koš na prádlo není potřeba vybírat podle žádných technických parametrů, není jeho nákup zase až tak složitou záležitostí. Přesto bychom jeho výběr neměli podceňovat. Nevhodně zvolený typ nám nebude k užitku a navíc nám ještě bude překážet. Vzhledem k tomu, že jej většinou umísťujeme do koupelny, je potřeba se zaměřit na takové materiály, které budou odolávat zvýšené vlhkosti. Té se v koupelně nevyhneme. Také prostor hraje velkou roli. Ne každý je majitelem velké koupelny a především v panelových koupelnách nebývá prostoru nazbyt. Pro tento případ by mohla být dobrou volbou koupelnová skříňka s košem na prádlo. Pokud její součástí budou ještě přihrádky nebo police, uskladníme do ní potřebné hygienické prostředky nebo další nezbytnosti. V některých případech bývá její součástí i zrcadlo, bez kterého se v koupelně rozhodně neobejdeme. Jestliže je to možné, můžeme si opatřit také rohový koš na prádlo. Pokud domácnost obýváme sami nebo jsme pouze dva a špinavého prádla zase tolik nemáme, postačí nám skládací koš na prádlo. Ten pak používáme v případě potřeby. Pokud jej momentálně nepotřebujeme, snadno ho uskladníme, třeba ve skříni na chodbě.

Různé druhy košů na prádlo nabízí IKEA.

  • Materiál pro výrobu koše na prádlo 

Pro výrobu koše na prádlo se používají různé druhy materiálů. Které jsou ty nejčastější?

  • Proutěný koš na prádlo

Proutěný koš na prádlo je varianta velmi oblíbená. Mezi nejčastější tvary patří vyšší koše oválné, ve tvaru soudku nebo hranaté. Pokud máme v koupelně dostatek místa, můžeme si pořídit proutěný koš ve tvaru truhly, který má vnitřní prostor dělený na několik částí. Díky tomu můžeme prádlo ihned velmi snadno třídit. Ideální je, pokud má koš víko. Proutěné koše jsou prodyšné a mají malou hmotnost, takže je můžeme snadno přenášet.

  • Plastový koš na prádlo

Pokud si chceme pořídit plastový koš na špinavé prádlo, měli bychom sáhnout po variantě s otvory nebo proplétané. Jen takové modely nabízejí dostatečnou prodyšnost. Plastové koše na prádlo jsou lehké a snadno se udržují v čistotě. Jednoduchou variantu pak představuje plastový koš na prádlo, který má zvětšenou podobu nákupního košíku. Ten můžeme, pokud nemáme v koupelně dostatek prostoru, umístit třeba na vrchní víko pračky.

  • Ratanový koš na prádlo

Ratan je materiál přírodní. Jeho domovinou jsou tropické oblasti, proto snadno odolává vlhku. Kromě toho je pevný a má dlouhou životnost. Nevýhodou je vyšší cena. K dostání je však i ratanový koš na prádlo vyrobený z ratanu umělého. Ten je cenově přijatelnější.

  • Dřevěný koš na prádlo

Ideální volba pro bydlení vybavené ve vesnickém stylu. Dřevěný koš na prádlo se vyrábí například z bambusu, což je materiál, který odolává vlhkosti, je pružný, ale pevný. Další možností je pak ořech, borovice nebo smrk. Nevýhodou je vyšší hmotnost koše. Je tedy potřeba počítat s tím, že se s ním bude hůře manipulovat, proto je vhodné umístit jej tak, aby nepřekážel a měl své stálé místo.

  • Drátěný koš na prádlo

Drátěný koš na prádlo si pořizují ti, kdo milují drátěný program a zařizují si koupelnu v moderním stylu.

  • Tipy na závěr

Pokud hledáme koš na prádlo, který by byl multifunkční, pak to může být taková varianta, která je opatřená podsedákem umístěným na horním víku koše. Podmínkou je odolnost, dostatečná pevnost a vhodná výška koše.

Jestliže nemáme dostatek prostoru na podlaze, můžeme sáhnout do nabídky variant závěsných. Ty mají rovné stěny a pro jejich výrobu se využívají lehčí druhy materiálů.

Další zajímavé články

Nepřehlédněte